ČJA 4

216      sestřin nom. sg. m., akuz. sg. m. neživ. (2269) —

sestřina nom. sg. f. (2270)

1    M         sestřin — sestřín

sestřino — sestříno

sestřinej

2                 Vedle jmenného tvaru sestřin, shodného se spis. jazykem, byla zaznamenána také hlásková obměna sestřín (s dloužením samohlásky v příponě).

Tvar sestřino (syn) s obměnou sestřino je ustrnulou formou nom. sg. neutra, která se využívá pro všechny rody a pády a obě čísla; srov. též tvar bratrovo ČJA 4-209 bratrův nom. sg. m., akuz. sg. m. neživ.

Forma sestřinej má zakončení podle složené deklinace adjektiv (typ mladý, s pravidelnou hláskovou změnou ý > ej, viz PRO D1a).

3                 Na většině území čes. národního jazyka (zhruba na celé vých. polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku) je forma sestřin. Sev. od Brna a dále na Břeclavsku, Kyjovsku a Uherskobrodsku byla zapsána obměna sestřín.

K tvaroslovným diferencím dochází zejména na západě zkoumaného území:

Tvar sestříno zaujímá záp. úsek jzč. nář. a záp. pruh již. úseku jzč. nář., na přilehlém jč. území (sahajícím až k Českým Budějovicím a Jindřichovu Hradci) byla zaznamenána podoba sestřino.

Pro záp. část střč. nář. je typický tvar sestřinej.

4    sestřin  stč., Db, Tk, MČ, sloven. sestrin

5    sestřin Po 1, Ju 1–4, 7, Ru 4 — sestřín Ru 5 — sestřino Ju 5 — sestřinej Ru 3

6    OLA 2999

7                 Zkoumán byl také nom. sg. f. posesivního adjektiva sestřina, jehož nář. tvary se co do typu deklinace svým zeměpisným rozsahem shodují s tvary nom. sg. m., akuz. sg. m. neživ. (typ sestřin).

Tvar nom. sg. f. sestřina, shodný se spis. jazykem, s pravidelnou koncovkou jmenné deklinace se vyskytuje téměř na celém území čes. národního jazyka (kromě jeho záp. části). Podoba sestřiná se zakončením podle složené deklinace adjektiv (typ mladá) je charakteristická pro sz. Čechy. Ustrnulá forma sestřino byla zachycena v pruhu mezi Příbramí a Českými Budějovicemi. Její hlásková obměna sestříno je příznačná pro záp. úsek jzč. nář. a přilehlé Strakonicko.

Stav ve městech je shodný se stavem v nář. okolí. Ve městech ležících v oblasti střm. nář. nedochází k hláskové změně ři > ře/ř (viz PRO F1).

Atlasy: OLA 3003

Bt