ČJA 4
213 bratrově dat., lok. sg. f. (2267)
1 M bratrovje
bratrové (é: jen PRO A1a, bratove 831) — bratroví
bratrovej (bratrové 59, 91, bratovej 832–836, 84) — bratrovéj
bratrovo (též 43)
2 V tvarech dat., lok. sg. f. dochází k nář. diferenciaci v důsledku těchto procesů: Posesivní adjektiva zachovávají tvary jmenné deklinace (tvar bratrově, srov. dat., lok. sg. ženě) nebo připojují zakončení podle deklinace složené. Vedle starší koncovky dat., lok. sg. f. (tvar bratrovej; ve vm. nář. se vyskytuje také v obměně bratrovéj) byla přenesena do dat., lok. sg. f. také koncovka gen. sg. f. (forma bratrové); v dialektech se vyskytuje též v obměně bratroví, vzniklé úžením koncového é > í. Střm. tvar bratrovej je v dialektech důsledně realizován jako bratrové, tj. vznikl hláskovou změnou ej > é (PRO D1a). Podrobněji k této problematice a k otázce nář. obměn viz ČJA 4-205 dobré gen., dat., lok. sg. f.
Na vyhraněném území se užívá ustrnulé formy bratrovo, viz ČJA 4-209 bratrův nom. sg. m., akuz. sg. m. neživ.
3 Forma bratrově byla zaznamenána na značné sev. části svč. nář. a v městské mluvě; tam ovšem proniká vlivem spis. jazyka. Jinak je stav ve městech shodný s nář. okolím.
Tvar bratrovo je charakteristický pro jzč. nář. (bez již. a vých. úseků).
Podoba bratrovej tvoří areál ve vých. polovině již. úseku jzč. nář., dále se nachází na území mezi Roudnicí nad Labem, Rakovníkem a Příbramí. Zapsána byla také ve vých. části svč. nář., na Novoměstsku, ve střm. nář. (bez jejich jz. oblasti), v záp. části slez. nář., na Těšínsku a Jablunkovsku a rozptýleně také ve vm. nář.; zde se užívá zejména varianty bratrovéj.
Forma bratrové je typická pro střední pás slez. nář. a její hlásková obměna bratroví pro střč. a svč. nář. a jz. Moravu.
4 bratrově stč., Db, Tk, MČ
bratrovej sloven. bratovej
5 bratroví Ju 3, Ru 4 — bratrovi Ju 1 — bratrovej Ju 2, 7, Ru 3, 5 — bratrowej Po 1
6 —
Bt