ČJA 4
206 dobří nom. pl. m. živ. (2240)
1 M dobří (í jen PRO A1ab, F2b)
dobrí — dobri
dobre 822, 830
2 V nom. pl. m. živ. se v nář. vedle pův. tvaru dobří, shodného se spis. jazykem, užívá i podob dalších. Právě v plurálu adj. se projevuje zřetelné stírání rodových rozdílů; česká nář. v užším smyslu mají pro všechny rody jednotný tvar (dobrí), mor. a slez. nář. odlišují životná m. od m. neživotných a od ostatních rodů (dobří × dobré / dobrí < dobré).
Na vytvoření a šíření tvaru dobrí patrně působila okolnost, že tento tvar, náležitě vzniklý úžením é > í z tvaru nom. pl. m. neživ. a f. dobré, se v nář. přejímá všeobecně též pro neutra (namísto pův. tvaru dobrá) a stává se tak na části území tvarem nom. pl. m. neživ. a f. pro všechny rody, i pro m. živ.
K pravidelnému krácení v koncovce dochází jenom na Moravě (srov. PRO Alab), v Čechách se tvary s krácenou koncovkou jako dubletní soustřeďují ve vých. části svč. nář.
Podoba dobre na Hlučínsku je tvar nom.-akuz. pl. neživotných m., f. a n. po pravidelném krácení (srov. PRO Ala). Tento ústupový tvar je přenesený z akuz. do nom. životných adj. ve shodě se subst. (např. stare vlky).
3 Protiklad dobrí × dobří tvoří výraznou čes.-mor. dichotomii.
Tvar nom. pl. m. živ. dobří je charakteristický pro střm., vm. a slez. nář. a odděleně tvoří areál v Podkrkonoší, vždy jako dubleta se uplatňuje i v již. části jzč. nář., dále na Ledečsku, již. Svitavsku a v oblasti mezi Vysokým Mýtem a Novým Městem na Moravě.
V čes. nář. v užším smyslu se užívá formy dobrí. Obměna dobri se jako dubl. objevuje zejména v podorlickém úseku svč. nář.
Tvar dobre byl vzácně zachycen na Hlučínsku.
Situace ve městech je v podstatě shodná s venkovským okolím.
4 dobre hluž. (pro zvířata a neživ.)
dobrí sloven.
dobří stč., Db, Tk, MČ, pol. dobrzy, hluž. dobři
(jen pro osoby)
5 dobří Ju 1, 4, 7, Ru 1, 2, 4, 5 — dobři Ju 6 — dobrí Ju 3, Ru 2–4 — dobri Po 1, Ju 2
6 ASJ II 153:142, OLA 2936
Ko