ČJA 4
190 poli instr. pl. n. (1193)
1 M poli (poly 738) — polí 748
polama
polema (pólema)
poloma
polima
polma (pólma)
polmi 755, 84, 95
polami — polámi — polamy
polemi 08, 83, 84, 94, 95
2 Na mapě jsou zakreslena zakončení instr. pl. neutra pole (pův. jo-kmenové subst.).
Nesledujeme zde hláskoslovný jev, totiž dloužení samohlásky o v kmeni. Uvedené dloužení je převážně v tvaru pólema, zcela ojediněle v tvaru pólma; územní rozsah uvedeného jevu je představen na mapě ČJA 3-30 pole.
Na Znojemsku a již. od Třebíče se lexém pole nevyskytuje, proto se tvar instr. pl. zjišťoval na zástupném výrazu téhož typu, zpravidla na slově moře.
3 Největší územní rozsah mají tvary polma a polama. První z nich zabírá celá jzč. nářečí a větší část nářečí střč. (bez malého sz. úseku) s přesahy do dialektů sousedních. Jako dubleta se často vyskytuje na Vysokomýtsku, Novoměstsku a v Podještědí.
Tvar polama charakterizuje Poohří (zde převážně vedle tvaru polma) a dále Moravu (bez její jz. části) až po linii vedoucí severojižním směrem, vymezenou zhruba městy Opava – Uherský Brod.
Náchodsko s Kladskem a záp. Morava se vydělují tvarem polima.
Forma polema zahrnuje oblast svč. nářečí, přesahuje ještě do přilehlého úseku střč. nářečí až k Praze a na Zábřežsko.
Starobylé zakončení na -i (shodné se spis. jazykem) bylo zachyceno vždy jako dubletní v již. Čechách, méně často i na Valašsku.
Tvar polami vytváří areál ve vých. a již. skupině slezských nářečí a na Valašsku s výběžkem až na Uherskobrodsko. Varianty polamy, polámi se vyskytují většinou jako dublety na Valašsku. Forma poloma pokrývá střední Opavsko.
V čes. městech se vedle koncovek běžných ve venkovském okolí objevují hojně tvary na -ema, spíš výjimečně i na -i, na Moravě a ve Slezsku je zvl. u mladší generace obvyklá koncovka -ama, vlivem působení spis. jazyka byly vytvořeny formy polmi, polemi; ty jsou doloženy pouze ze slez. měst a ze sm. pohraničí.
4 polami sloven., pol.
polemi hluž.
poli stč., Db, Tk, MČ
5 poli Ju 6 — polama Ru 5 — pólama Po 1 — polema Ju 4, 5 — pólema Ju 1–4 — polma Ju 3, Ru 2, 4
6 AJŚ 1372b, OLA 533
Bh