ČJA 4

171      kamenech lok. pl. m. (1216)

1    M         kamenech — kameňech

kamenách — kamenach

kameňách — kameňach

kameňoch — kameňóch 738

kameňích

kamenouch

2                 Na mapě je zachyceno zeměpisné rozšíření podob lok. pl. pův. n-kmenového substantiva kámen. K zeměpisnému rozšíření nář. nominativních tvarů na -n × srov. ČJA 4-1 kámen nom. sg. m. Krácení samohl. í v koncovce -ích v podstatě odpovídá PRO A1bc.

3                 Na západ od linie, která na severu probíhá po čes.-mor. hranici a od Svitav směřuje na Moravský Krumlov, se vyskytují tvary se slovním základem zakončeným na -n, na východ od této linie pak tvary s .

Zakončení -ech, shodné se spis. jazykem, je rozšířeno po celých Čechách a v návaznosti na záp. Moravě, dále bylo zachyceno na sz. Brněnsku, na Boskovicku, Zábřežsku, Prostějovsku a typické je pro oblast sz. od Valašského Meziříčí (pro Hranicko). Areál zakončení -ách se rozkládá ve stř. části střm. nářečí a v přilehlém jz. okraji vm. dialektů. Jinak se toto zakončení objevuje zpravidla jako dubleta téměř v celých Čechách (bez záp. okraje) a na záp. Moravě. Podoba kameních se vyskytuje v sv. a jz. okrajových úsecích Čech a na Moravě zejména v centr. úseku střm. nářečí se Zábřežskem. Forma kamenouch byla zaznamenána převážně jako dubletní, a to především na území mezi Plzní a Strakonicemi a víceméně ojediněle sev. od Slavonic. Obvyklé rozšíření mají morfologické sufixy -ach, -och, -óch (srov. ČJA 4-169 klucích lok. pl. m.).

Do měst proniká forma se zakončením na -ech (v zč. pohraničních městech je to forma jediná).


4    kamenach  pol. kamieniach, hluž. kamjenjach

kamenech  Db, Tk, MČ


kameních  stč. -iech

kamenoch  sloven. kameňoch

5    kamenech Ju 3, 5 — kamenach Ju 1–4, Ru 2–4 — kameňách Ju 6, Ru 5 — kameňoch Ju 7 — kameňich Po 1 — kamenouch Ru 2 — kamenuch Ju 5

6    AJŚ 1373a, SSA 11.58, 11.59

Ko