ČJA 4
170 vozech lok. pl. m. (689)
sousedech (80)
volech (796)
1 M vozech
vozách – vozach
vozích (vozejch 160)
vozoch — vozóch 738
2 Na mapě je představeno zeměpisné rozšíření podob lok. pl. pův. o-kmenového maskulina vůz. Krácení samohl. í v koncovce -ích vcelku odpovídá PRO A1bc.
3 Forma lok. pl. vozech, shodná se spis. jazykem, se vyskytuje na celém území Čech, na Moravě pak v oblasti střm. nářečí s přilehlým jz. úsekem vm. nářečí a s výběžkem do sev. úseku vm. nářečí až k Valašskému Meziříčí. Vedle ní na rozsáhlých územích čes. národního jazyka přetrvává starší tvar vozích, a to zhruba ve vých. polovině svč. nářečí, odděleně pak v záp. části jzč. nářečí, dále na Strakonicku, Příbramsku, Sedlčansku, již. Českobudějovicku, v oblasti čm. nářečí, na Třebíčsku, Znojemsku a v centr. úseku střm. nářečí. Koncovka -ách se častěji objevuje jako dubleta vedle zakončení -ech, a to porůznu zejména ve stř. Čechách, v oblasti střm. nářečí a v jz. úseku vm. nářečí. Nedubletně byla forma se zakončením -ách zapsána v ojedinělých lokalitách stř. Čech a na Moravě ponejvíce již. od Prostějova a na Mikulovsku. Obvyklé zeměpisné rozšíření mají koncovky -ach, -och (až na oblast sz. od Valašského Meziříčí) a -óch (srov. ČJA 4-169 klucích lok. pl. m.).
Ve městech se užívá podoby vozech (v zč. pohraničních městech je to forma jediná). Ve slez. a vm. městech byla tato forma zapsána vedle podob shodných s nář. okolím. Ve vm. městech byl navíc zachycen i tvar vozách a v sm. pohraničních městech tvar vozích.
4 vozach pol. wozach, hluž. wózach
vozech Tk, MČ
vozích stč. -iech, Db, Tk
vozoch sloven.
5 vozech Ju 4–6, Ru 5 — vozách Ju 1–4, 6, Ru 2–5 — wozách Po 1 — vozích Ru 3 — vozich Ju 4 — vozoch Ju 7
6 ASJ II 123:115. AJŚ 1373a, SSA 11.58, 11.59
7 Forma lok. pl. byla zkoumána také na dotazníkových položkách soused a vůl. Tvary příslušných slov nepředstavujeme na samostatných mapách, protože až na méně častý výskyt podob sousedích, volích (× vozích) se zeměpisné rozšíření ostatních koncovek téměř shoduje s mapovanou položkou vozech.
Starobylá forma sousedích (popř. pravidelně krácená varianta sousedich) byla zachycena jako dubletní vedle podoby sousedech jen na okrajích našeho území (Podkrkonoší, Náchodsko s přesahem na Kladsko, již. Strakonicko).
Podoba volích (popř. volich) byla zaznamenána na širším Náchodsku s přesahem na Kladsko a v jzč. nářečích, zvláště na Klatovsku, Strakonicku a jz. Příbramsku. Porůznu se vyskytuje i na Moravě.
Atlasy: AJŚ 1373a, SSA 11.58, 11.59
Ko