ČJA 4

155      oknům dat. pl. n. (158)

1    M         (v)oknúm — (v)oknum

(v)oknám — (v)oknam (též 71)

(v)oknom

2                 Na mapě je zachyceno rozšíření koncovek dat. pl. substantiva okno (pův. o-kmenové neutrum).

Méně častý výskyt zakončení -om zejména v jzč. nář. byl zřejmě ovlivněn disimilačním výběrem koncovek (oknom × oknam).

Výskyt tvarů s protetickým v odpovídá PRO A3ab.

3                 Podoba oknum je rozšířena po celých Čechách a na jz. okraji Moravy a odděleně pokrývá též areál ve vých. polovině slez. nářečí. Jako novější dubleta je častá i jinde, zvláště v střm. nářečích. Forma oknům, shodná se spis. jazykem, byla zachycena rozptýleně na celém území národního jazyka. Zejména pro oblast střm. nářečí a přilehlý jz. úsek vm. nářečí je typický tvar oknám. V Čechách se vyskytuje forma oknám jako dubletní nejčastěji na Náchodsku, ve stř. Polabí, na širším Příbramsku a na Českobudějovicku. Varianta oknam je charakteristická pro záp. a sz. Čechy a pro záp. a stř. část slez. nářečí. Forma oknom se objevuje na části Valašska (zde někdy dubletně vedle formy oknám), na Kroměřížsku, Uherskobrodsku a odděleně jako dubleta na Doudlebsku a v záp. úseku jzč. nářečí.

Ve městech byly zachyceny vedle podob shodných s nář. okolím téměř důsledně tvary se zakončením -ům (-um), ve vm. městech i tvary na -ám.


4    oknam  hluž. woknam

oknám  stč., sloven.

oknom  stč., pol. woknom

oknům  stč. -óm, Db, Tk, MČ


5    voknum Ju 3 — woknum Po 1 — oknám Ru 5 — voknám Ju 1, 2, 4, Ru 2, 3 — woknám Po 1 — voknam Ju 5, 6, Ru 4 — oknom Ju 7

6    ASJ II 110:102, AJŚ 1371b, SSA 11.58

Ko