ČJA 4
147 kostí gen. pl. f. (415)
věcí (21)
1 M kosťí (koscí 755) — kosťi (kosťә 611)
kosťé (-í 669–671)
kosťích — kosťich
kosťach 202
kos’c’uv 819
2 Vedle rozdílů morfologických v tvaru gen. pl. substantiva kost (pův. i-kmen) bylo mapováno také krácení v koncovce -í a v koncovém formantu -ích. Tyto obměny se víceméně (až na několik lokalit) shodují s PRO Alabc.
3 Tvar kostí pokrývá jz. polovinu Čech, stř. pruh čm. a střm. nářečí a dále vm. nářečí. Varianta kosti je běžná v sv. polovině Čech, v čm., střm. (bez stř. pásu) a ve slez. nářečích. V rozsáhlé oblasti v Čechách (vymezené městy Roudnice nad Labem, Rakovník, Příbram, Strakonice, Tábor, Kolín) a na sev. okraji vm. nářečí se vyskytuje většinou jako dubletní tvar kostích, obměna kostich byla zapsána v několika lokalitách v Polabí, na Kladsku a na Příborsku. Varianta kosťé je příznačná jen pro Litovelsko, Prostějovsko a Holešovsko.
Stav ve městech je shodný s nář. okolím, pouze v mluvě sm. pohraničních měst se uplatňuje forma kostí.
4 kostí stč., Db, Gb, Tk, MČ, sloven., pol. kości, hluž. kosći
kosťuv hluž. kosćow
5 kosťí Ju 3, 7, Ru 5 — kosťi Po 1, Ju 1, 2, 4, Ru 4 — kosťích Ju 5, Ru 2, 3 — kosťich Ju 5
6 —
7 Obdobný územní rozsah mají také nář. zakončení tvaru gen. pl. výrazu věc. Tvar věcé byl zachycen ve větší míře (oproti tvaru kosťé) na Brněnsku a na Prostějovsku. Podoba věcuv je příznačná pro přechodová čes.-pol. nářečí. Stav ve městech nebyl zkoumán.
Bt