ČJA 4
13 ulice nom. sg. f. (45)
1 M ulice — hulice
ulica — hulica
ulic — hulic
X hulice 304, 310
2 Výzkum zachytil vedle tvaru ulice, shodného se spis. jazykem, i tvar s neprovedenou přehláskou ulica a formu s nulovou koncovkou ulic. Ta vznikla pod vlivem i-kmenů (na Kladsku odsunutím nevýhodného koncového -e způsobujícího homonymii nom. a gen. sg. a vřazením k femininům typu píseň).
Z hláskových jevů na mapě sledujeme též protetické h-; jeho územní rozsah je totiž větší, než uvádí PRO E3. Tento lexikalizovaný jev ukazuje na to, že obměna s protetickým h- měla dříve větší rozšíření, srov. ČJA 5-237–241 Protetické hlásky.
3 Největší územní rozsah má tvar ulice. Zaujímá celé Čechy a přilehlou část centrálního úseku strm. dialektů (zde často v hláskové variantě hulice). Forma ulic vytváří areál v jv. úseku střm. nářečí (tady nezřídka v podobě hulic) a v již. části vm. dialektů. Tato forma byla zaznamenána ojediněle rovněž na Kladsku a na sev. okraji střm. nářečí. Na zbývajícím území Moravy a Slezska se vyskytuje forma ulica (ve většině střm. nářečí a na sv. okraji nářečí slezských v obměně hulica).
Mluva ve městech se shoduje s mluvou venkovského okolí, pouze do mor. a slez. měst proniká tvar ulice.
4 ulic Tk lid.
ulica sloven., pol.
ulice Jg, SSJČ
5 ulice Po 1, Ju 1–5, Ru 2–4 — ulica Ju 5–7, Ru 4 — ulic Po 1, Ru 5 — hulic Ju 6
6 —
Hb