ČJA 4

122      sousedů gen. pl. m. (78) —

dubů (1288)

kluků (1896)

1    M         sousedú — sousedu — sousedou 704, 713

souseduv (sumśaduv 831–834, sumšaduv 835, 836) — sus’eduov 801 — susedóv 755

sousedúch — souseduch

2                 Na mapě vedle rozdílů morfologických v tvaru gen. pl. maskulina soused (typ pán) sledujeme i jevy hláskoslovné povahy, mapujeme nář. obměny koncovky -uv (-u, -ou; -uov, -óv).

3                 Na jz. polovině Čech, v pruhu mezi Novým Městem na Moravě a Kyjovem, na Holešovsku a ve vm. nářečích je tvar sousedů, shodný se spis. jazykem; hlásková obměna sousedu je typická pro sv. polovinu Čech a větší část střm. nářečí. Pravidelná hlásková obměna sousedou je charakteristická pro Kelečsko a dolská nářečí.

Ve stř. pruhu Čech (tj. na území ohraničeném městy Most, Rakovník, Příbram, Klatovy, Prachatice, Tábor, Benešov a Praha) a na sev. okraji vm. nářečí se většinou jako dubletní vyskytuje tvar sousedůch. V několika lokalitách na jih od Prahy byla zapsána obměna souseduch.

Ve slez. nářečích tvoří areál forma souseduv.

Stav ve městech se víceméně neodlišuje od nář. okolí, navíc do městské mluvy proniká podoba sousedů (ve slez. nářečích v obměně sousedu).


4    sousedóv  stč. súsěd i súsědóv, sloven. susedov, pol. sąsiadów, hluž. susodow, susydow

sousedů  Db, Gb, Tk, MČ


5    sousedú Ju 3 — sósedú Ju 6 — súsedú Ju 7, Ru 5 — sousedu Po 1, Ju 1–4, Ru 4 — sousedúch Ju 5, Ru 2, 3

6    ASJ II 104:96a, SSA 11.57

7                 Tvar gen. pl. maskulin byl zkoumán také na podstatném jméně rodu mužského neživotného dub. Zeměpisné rozložení jeho tvarů gen. pl. se kryje s výskytem týchž forem maskulina soused, pouze ve Slezsku navíc proniká do městské mluvy tvar dubů, shodný se spis. jazykem.

Atlasy: ASJ II 96b

Tvar gen. pl. m. byl dále zkoumán na substantivu kluk; to se však nevyskytuje na celém území čes. národního jazyka. Není doloženo v sev. polovině vm. nářečí a ve většině lokalit ve Slezsku; zde byly tvary gen. pl. maskulin zkoumány na zástupných slovech ogarsynek, srov. ČJA 1-1 chlapec. Repertoár zakončení gen. pl. a jejich územní rozložení je podobné jako u položky soused. Na Kladsku, v náchodském úseku, podorlickém úseku a na Litomyšlsku se vyskytuje tvar klucu s analogickým vyrovnáním slovního základu podle nom. pl.; ten se dále jako dubletní nachází na širokém Roudnicku a Mělnicku. Na sever od Loun byl v mikroareálu zapsán tvar klucach a forma klucuch. Stav ve městech je shodný s nář. okolím. Pouze v szč. a sm. pohraničí proniká do městské mluvy varianta kluků.

Bt