ČJA 3
66 hromádky posečeného obilí (1047) —
1 M hrsťi (též 428, 460, 650, 653, 818)
hrsťe (též 102, 106)
hrstky
pokladi — poklády 137, 644, 650, 749
poklátky (poklatky 671, 738, potkłatky 804)
poklaďiny
nákladi 222, 503, 504
skłatky 754, 806
hromátky
kejše (též 106, chejše 121)
kejški
polušky (połošky 826, pou̯ošk’i 832)
u̯ohy 819, 820
kolipky (též kolípki 102)
pokosy 801, 825, 834
řátky
posády 623, 734 (posátke 651)
S vršky 753
2 Mapa zachycuje zeměpisné rozdíly v nářečním označení hromádek posečeného obilí (zpravidla ječmene nebo ovsa) ležících na poli a připravených k svázání povřísly.
Nářeční výrazy se diferencují především lexikálně. Byly zaznamenány rovněž rozdíly slovotvorné (např. poklady × pokládky × pokladiny × náklady × skladky), rozdíl morfologický (hrsti × hrstě) a hláskoslovný (poklady × poklády).
Nářeční materiál byl srovnán s údaji v KLA, případně jimi ověřen a doplněn, a to zejména v Čechách, kde se výzkum uskutečnil pouze na opěrné síti bodů. Bylo tak umožněno zpřesnit průběh jednotlivých izoglos. Za použití materiálu z KLA byla také vymezena hranice morfologického rozdílu hrsti × hrstě na jz. Moravě. Uvedená anketa dále dokládá větší rozšíření názvů pokládky (až na již. a jz. Uherskobrodsko) a kolíbky (Boskovicko) a výraznější uplatnění obměny chejše (sz. Čechy), naším výzkumem zaznamenané jen sporadicky.
Spisovný jazyk nemá pro uvedenou reálii terminologický název. V označení sledovaného pojmu nerozlišují v některých oblastech mluvčí mezi označením hromádek posečeného obilí a názvem pro pokos, tj. řadu pokosené trávy ležící v pruhu (srov. též mapu III-98 pokos), případně pojmenováním pro rozprostřenou vrstvu obilí k mlácení (srov. III-81 vrstva obilí k mlácení); v těchto pojmenováních se patrně projevuje různý způsob kladení posečeného obilí.
3 Nářeční označení se výrazně územně diferencují v sv. a vých. částech zkoumaného území.
V celých Čechách s výjimkou jejich sev., sv. a vých. okrajů a v přilehlých úsecích jz. a stř. Moravy se užívá výrazu hrstě; na záp. polovině Moravy (po řeku Svitavu) je běžný tvar hrsti. Ten je v jižním úseku vm. nář. opět vystřídán variantou hrstě. Forma hrstky tvoří malý areál na sev. Kolínsku, ojediněle byla zapsána zvláště na záp. Moravě.
Druhým nejrozšířenějším názvem je slovo pokládky – vyskytuje se na širokém Novoměstsku, na Vysokomýtsku, avšak nejrozsáhlejší území pokrývá na Moravě, a to její sv. polovinu. Z oblasti mezi Vysokým Mýtem a Svitavami je doložena varianta poklady, ze záp. Šumperska obměna poklády. Záp. polovina Slezska se vyděluje označením pokladiny. Slovotvorná varianta náklady tvoří mikroareál na záp. Novoměstsku.
Specifikovaný název hromádky byl zachycen ve dvou oblastech – v Čechách v jejich sv. části, na Moravě mezi městy Brno, Prostějov a Kyjov.
Další výrazy zabírají okrajová území a mají charakter úzce lokálních dialektismů. Slovem kýšky (kýše) jsou nazývány hromádky posečeného obilí v areálu v sz. Čechách. Na sev. Novopacku a odděleně pak v Kladsku a na Šumpersku (ojediněle i na Boskovicku) bylo zapsáno pojmenování kolíbky. Ve vých. Slezsku se užívá výrazu polužky, na území sv. od Opavy ekvivalentu lohy. Na Těšínsku byl zaznamenán výraz pokosy. Sz. Brněnsko charakterizuje název řádky.
4 Všechny výrazy jsou uvedeny v tvaru mn. č. Slovníková literatura registruje dokládaná označení většinou v tvaru j. č.
hromádky Jg, SSJČ, oba dem. od hromada, v nespecifikovaném významu — Specifikací.
hrstě jen nář.; SSJ — Viz hrsti, přechodem k typu píseň.
hrsti Jg hrst, Bš hrsť, SSJČ zeměd., pol. garści, hluž. horšći — Psl. *gъrstь ‚hrst‘ (souvisí s kořenem obsaženým v hrnout), specifikací.
hrstky Jg dem., SSJČ dem., pol. garstka dem., hluž. horstka dem., oba v nespecifikovaném významu — Viz hrsti.
kolíbky v sled. významu jen nář.; SSJČ nář. — Přenesením.
kýše, kýšky jen nář.; Jg kejše, kejšky, SSJČ kejše nář., kejšky dem. — Kejška z kyšťka, to od kyta ‚chundel, svazek‘, kýše desufixací z (domnělého deminutiva) kejška.
lohy jen nář. — K psl. *logъ (to v dnešním -ložit).
náklady v sled. významu jen nář. (Bš nakládačka „žena, která při vázání obilí nakládá hrsti na povříslo“) — Od nakládat.
pokladiny jen nář.; Kt — Od adj. pokladený, to od pokládat.
pokládky jen nář.; Kt a Bš pokládka f., SSJČ pokládka f. nář., též pokládek m. nář., zprav. mn. — Od pokládat.
poklady jen nář.; Kt, SSJČ nář. — Od pokládat.
poklády jen nář. — Od pokládat.
polužky jen nář. — Od položit, hláska -u- v kořeni výsledkem sekundárního dloužení (u < ó < o).
pokosy v sled. významu jen nář. — Od pokosit.
posady jen nář.; SSJČ posad zast. a nář. ‚rozestřená vrstva obilí
nebo
sena‘ (Jg posada sg. ‚hromada obilí‘) — Od posadit.
řádky Jg dem., SSJČ — Specifikací.
skladky jen nář. — Od skládat.
vršky v sled. významu jen nář. — Od vršit.
5 hrsťe Po 1, Ju 2, 3, 5, Ru 2, 3, 5 — hrstki Ju 1 — pokladi Ju 2 — poklátky Ju 7 — řadi Ru 3
6 —
Kl