ČJA 3
57 žně (1050)
1 M žňe plt. f.
žňa plt. n.
žňiva plt. n.
žňivo
ďěla plt. n.
S zb’irk’i plt. f. 835
2 Zjišťovala se nářeční pojmenování sklizně obilí. Lexikální diferenciace je podružná; omezuje se na dichotomii žně × děla. U odvozenin souvisících etymologicky se slovesem žnout byl zjištěn rozdíl slovotvorný (žně × žniva), morfologické povahy jsou opozice žně plt. f. × žňa plt. n. (kategorie rodu) a žnivo sg. × žniva plt. (kategorie čísla).
S výjimkou výrazu žnivo mají veškerá zjištěná označení tvar množného čísla, jsou tedy plt. Je tak vyjádřen význam hromadnosti (soubornosti): sklizeň obilí trvá více dní. Pozoruhodné jsou zeměpisné diference odrážející jazykové vyjádření uvedeného významu. Z průběhu izoglosy žně × žňa (neshoduje se s mapou PRO E6) usuzujeme, že u slova žně plt. zůstává v Čechách a na záp. polovině Moravy zachován původní mluvnický rod (tj. ženský), kdežto na vých. polovině Moravy přechází tento výraz k rodu střednímu. V slezských nář. je běžný název žniva. Ten obsahuje význam hromadnosti (soubornosti) už ve vlastní slovotvorné příponě.
3 Na celém zkoumaném území se vyskytují výrazy souvisící se základovým slovesem žnout. V Čechách a na záp. polovině Moravy bylo zaznamenáno pojmenování žně plt. f. jako označení výhradní. V dubletě se navíc dokládá ze severního úseku vm. nář. (nelze zde vyloučit vliv spisovného jazyka). Pro ostatní část Moravy je charakteristický tvar žňa plt. n. (izoglosa oddělující podoby žně a žňa prochází Moravou v severojižním směru, a to zhruba v linii vymezené městy Litovel, Boskovice, Brno, Mikulov). Dialekty ve Slezsku se vyčleňují formou žniva plt. n.; porůznu na Opavsku a vých. Vsetínsku byl zapsán ekvivalent žnivo.
Na sev. Českobudějovicku tvoří malý areál regionalismus děla plt. n.
Výrazy ve městech se shodují s výrazy zjištěnými ve venkovském okolí. Do mluvy měst ve vých. polovině Moravy a ve Slezsku proniká tvar žně plt. f., shodný se spisovným jazykem.
4 děla plt. n. jako plt. jen nář.; Kt — Od dílo, psl. *dělo, to od dělat.
sbírky plt. f. jako plt. jen nář. — Od sbírat.
žňa plt. n. jen nář.; Jg žna mor. — Viz žně plt. f.
žně plt. f. stč., Jg, SSJČ, SSJ – u všech též žeň sg. f., hluž. — Psl. *žьnь, to k žьnjǫ, žęti ‚žnout‘.
žniva plt. n. jen nář.; SSJ žnivá zast. — Viz žnivo.
žnivo jen nář.; Jg, SSJČ nář., SSJ zast., pol. żniwo — K žnout, viz žně plt. f.
5 žňe Po 1, Ju 1–6, Ru 1–4 — žňa Ru 5 — žna Ju 7
6 OLA 625, ALE 262
Kl