ČJA 3
20 jesle (750)
1 M jesle f. plt. — jasle (-ś- 830–834, -š- 835, 836)
jasla n. plt.
žebřík (ře-)
žebřina (ře-)
žebří n.
žebř m. (řebř m.)
strzub
N zářebří 753, drabina 833
2 V nář. pojmenování jeslí, tj. žebřiny umístěné v chlévě nad žlabem, za niž se zakládá dobytku píce, existují výrazné zeměpisné rozdíly. Nejčastěji se užívá slov žebřík, jesle a také strzub. K subst. žebřík se pojí ještě další odvozeniny, a to žebř, žebřina a vzácný archaismus žebří n.
Ze samostatného kartografování byly vyloučeny podoby s počátečním ře- (řebřík, řebřina, řebř), objevující se častěji v nářečích jihočeských.
3 Na většině území převládají názvy tvořené od základu žebř-, jen dvě okrajové oblasti (záp. Čechy a Slezsko s přilehlou částí sev. Valašska) mají pojmenování jinozákladová.
Centrální makroareál tvoří subst. žebřík; v sev. části svč. nářečí, na Litomyšlsku a Vyškovsku se užívá odvozeniny žebřina, ve vm. nářečích (bez Valašska) a na vých. okraji střm. nář. pak maskulina žebř. Ve středu Moravy byla roztroušeně zachycena také archaická podoba žebří.
Pro nář. zč. a západní část nář. středočeských je typický výraz jesle, zaznamenaný i na západ od Nového Města na Moravě. Ve vých. polovině slezských nářečí byla zapsána hlásková varianta jasle a na sev. Valašsku a na Frenštátsku rodová obměna jasla.
V záp. polovině Slezska se vyskytuje dialektismus strzub.
Hranice všech vymezených areálů jsou ostré, přesahy se téměř neobjevují. Pouze v oblasti pojmenování žebř byla zachycena poněkud častěji podoba žebřík.
V městské mluvě se tato otázka nezkoumala.
4 jasla n., plt. jen nář.; pol. jasła — Viz jesle a jasle.
jasle f., plt. jen nář.; SSJ — Podoba s neprovedenou přehláskou v základu, viz jesle.
jesle f., plt. stč. jěsli, Jg, SSJČ — Z psl. *jad-sli, to ze slovesného kořene *jad- (*ěd-), který je v *jasti jíst.
strzub jen nář.; SSJČ nář. — Pův. trzub ‚trojzubý stojan‘, pak přenesením ‚žebřina na píci‘.
žebř m. SSJČ poněk. zast. a nář. — Po zániku ьjo-kmenové deklinace (viz žebří) přechodem k produktivnímu deklinačnímu typu a přenesením významu.
žebří n. v sled. významu jen nář. — Pův. ьjo-kmen, přenesením významu (stč. řebřie žebřík), souvisí s žebro.
žebřík Kt řebřík, ob. žebřík, SSJČ též poněk. zast. řebřík, SSJ rebrík, dluž. rěbl — Od žebří (viz tam) přechodem k jinému deklinačnímu typu připojením „prázdného“ sufixu -k.
žebřina Jg řebřina, Kt řebřina, ob. žebřina, SSJČ též poněk. zast. řebřina, SSJ rebrina — K žebří (viz tam) přenesením.
5 jesle Ju 5, Ru 1–3 — jasle Ju 5, 7 — žebřík Ju 7, Ru 1, 4 — žebřik Ju 4, Ru 4 — řebřik Ju 1–3 — žebř Ju 6, 7 — řepř Ru 5 — koš Po 1 — raufa Po 1
6 AJŚ 27, PLPJ 6, AJPP 69, OLA 143
Bá