ČJA 3
193 (kobyla je) březí (818) —
1 M březí
zhřebná (též 505, zgřybno 836) — zřebná
hřebná — řebná (řemná 130)
hřebí 112,144 (řebi 150)
N řebná ‚těsně před ohřebením; taková, která mívala hříbata; po hříběti‘
2 Mapa zachycuje nářeční ekvivalenty adjektivní části spisovného spojení kobyla je březí; ty se diferencují lexikálně, ale též slovotvorně (shřebná × hřebná × hřebí) a hláskoslovně (hřebná × řebná, shřebná × zřebná).
Výraz hřebná má v některých oblastech (zejména na Roudnicku) poněkud jiný význam, označuje stav kobyly krátce po ohřebení, někdy je tak nazývána každá chovná kobyla. V těchto případech nebylo příslušné slovo mapováno.
SSJČ uvádí jako spisovná slova březí, shřebná a hřebná, variantu hřebí charakterizuje jako řídkou.
Náš materiál byl konfrontován s údaji v KLA.
3 Výrazný je územní protiklad mezi slovem březí, které pokrývá zhruba záp. polovinu Čech, a lexémem shřebná (včetně slovotvorných a hláskových obměn), jenž je rozšířen na zbývajícím území našeho národního jazyka.
Podoba shřebná (v realizaci zhřebná) je typická pro Moravu a Slezsko. Hlásková obměna zřebná se ponejvíce objevuje v nář. čes.-mor. a na Zábřežsku. Slovotvorná varianta hřebná se rozptýleně vyskytuje v Čechách (v areálu výrazu březí jen řídce a je spíše výrazem mladší nář. vrstvy), na Moravě je nejčastější při česko-moravské zemské hranici, soustředěnější je na Frýdecku. V sv. polovině Čech je běžná obměna řebná.
4 březí stč. břězí, Jg, SSJČ — Z psl. *berdja.
hřebí Jg, SSJČ říd. — Od hřebná (viz tam) analogií podle březí.
hřebná Jg, SSJČ, SSJ žrebná, pol. żrebna — K hříbě.
řebná jen nář. (Kt ‚řevný‘) — Viz hřebná, o hláskoslovném rozdílu hř × ř viz V-274 hřeben.
shřebná Jg, SSJČ, hluž. přizřebna — Z psl. *sъ-žerbьna („s hříbětem jsoucí“); srov. stelná na mapě III-171 (kráva je) březí.
zřebná jen nář.; Jg žrebná slc. — Viz shřebná; vývojem souhláskové skupiny shř > zhř > zř (zde ve větším rozsahu než regresivní asimilace sh > zh, viz PRO E2).
5 březí Ru 2, 3 — zhřebná Ju 7, Ru 5 — zřebná Ju 6 — hřebná Ju 3, 5, Ru 5 — řebná Po 1, Ju 1–4, Ru 4 — skotná Ju 6
6 SSA 2.41, OLA 159
Fi