ČJA 3
116 raný (1090)
1 M raný
raňí (raňňi, raňňí 129, 135, ranňí 159, ranňi 825, 827)
skorý
fčasny (fčas’- 819, fčaś- 818, 830, 832, časny 834–836)
fčasňi 826, 827
S brzňí 112
X raňí 416, 447, 44
2 Byly zjišťovány nář. ekvivalenty spisovného výrazu raný ‚brzy ráno nebo vůbec brzy se vyskytující, časný‘. Položka byla většinou zkoumána v kontextu „rané brambory“. V získaném nář. materiálu se projevily především diference lexikální a morfologické (typ raný × raní).
Ve spisovném jazyce slouží k označení sledovaného významu vícevýznamová adjektiva raný a časný.
3 Základní lexikální protiklad tvoří adjektiva raný × skorý × včasný. Většinové pojmenování raný se vyskytuje v Čechách a na záp. polovině Moravy; dále se nachází na vých. okraji střm. nář., na sev. Valašsku a na Příborsku. Porůznu se vyskytuje na Moravě a ve Slezsku; v těchto případech je hodnoceno zpravidla jako novější dubleta. Forma raní je typická pro vých. polovinu svč. dialektů s přilehlým Novoměstskem a odděleně pro Frýdecko-Místecko. V areálech nář. formy raní byla ojediněle zachycena její varianta raňní, popř. ranní. Výskyt těchto obměn však na mapě neregistrujeme.
Adj. skorý zaujímá střední část střm. nář., většinu dialektů vm. a záp. polovinu Slezska. Pro Hlučínsko a oblast přechodných nář. čes.-pol. je typické pojmenování včasný (ojediněle včasní), popř. časný (již. úsek).
Ve městech se užívá týchž výrazů jako v příslušném venkovském okolí. Adj. raný proniká navíc ještě do mluvy měst v areálech s jiným tradičním označením.
4 brzní jen nář.; — Od adv. brzo, brzy, to od brzy (už stč. ‚rychlý‘).
raní jen nář.; stč., Jg, u obou ‚časný‘ i ‚jitřní‘ — Z raný (viz tam) příklonem k typu jarní.
raný stč., Jg též ranný, u obou ‚časný‘ i ‚jitřní‘, SSJČ, SSJ, dluž. rany ‚časný‘ i ‚jitřní‘ — Výchozím útvarem všech nář. výrazů se základem ran- je stč. adj. raný, psl. *ranъ (patrně též ‚časný‘ i ‚jitřní‘), popř. ráno.
skorý jen nář., Jg též skůrý, SSJČ nář., SSJ (stč. adv. skoro, skóro, skořě, skóřě ‚brzy‘) — Od psl. *skorъ ‚rychlý‘.
včasní jen nář. — Od včasný (viz tam) příklonem k typu jarní pod vlivem sousedícího nář. ekvivalentu raní.
včasný v sled. významu jen nář.; SSJ, pol. wczesny — Z adv. včas ‚v pravou chvíli, ve vhodnou dobu‘, v návaznosti na pol. a slovenské jazykové území.
5 ranej Ju 5, 6, Ru 3, 4 — raní Ju 1–3 — raňí Ju 4, Ru 2 — raňi Po 1, Ju 2 — skorí Ju 7, Ru 5
6 AJK 193
Pl