ČJA 2
66 ještěrka (1429)
1 M ješťerka (ješčurka 802, ješčera 637) — ješčérka — (j)išťerka ((j)iščírka 719, jiščera 679, jiščer m. 625) — (j)íšťerka ((j)íščera 638, 729) — hiščerka 632, 633 (híšťerka 307, hiščera 634, haščúrka 733) — jaščerka (též 734, 750, jaščrka 824) — jaščérka (též 736) — jaščírka — jaščurka (též 750, jaščurek 801) — joščerka 827, 828 (joščirka 829)
ješčeřica 509 — jaščeřica 745, 755
haďí panenka
haďí aňička 406 (hadová a. 406, paňí ančička 324, ančička s kameňí 441)
S ščírka 730, ščúrka 737 (obě nedubl.)
2 Zjišťovala se nář. pojmenování pro ještěrku, tj. drobného evropského ještěra (Lacerta agilis).
Materiál přinesl kromě nepříliš výrazných diferencí lexikálních a slovotvorných (ještěrka × ještěřice) především bohaté obměny hláskoslovné u pojmenování ještěrka – ty jsou soustředěny převážně na Moravě a ve Slezsku (např. ještěrka × ješťérka × jištěrka × ištěrka × jaštěrka × joštěrka).
Rozdíl šť – šč má zde menší rozsah, než jak ho zachycuje mapa PRO E1, podoby se -šť- jsou doloženy z Jemnicka a ze sz. části centr. podskupiny střm. nář.
3 Téměř na celém sledovaném území je běžné pojmenování ještěrka. Pouze na sv. okraji svč. nář. a na Novopacku bylo zaznamenáno sousloví hadí panenka, dále se dokládají ojedinělé názvy paní ančička a ančička z kamení z již. Klatovska a hadí anička ze Sedlčanska.
Mezi obměnami slova ještěrka nacházíme jedinou mapovanou slovotvornou variantu, a to ještěřice (zachycena ojediněle na Novoměstsku a Benešovsku), na jv. od Uherského Brodu v podobě jaštěřice.
Rozmanitější jsou varianty hláskoslovné. Nejrozšířenější je výraz (j)ištěrka zabírající větší část střm. nář. (s variantou hištěrka na Boskovicku) a územně na něj navazující (j)íštěrka (v pruhu mezi Kyjovem a Vsetínem a odděleně sv. od Mikulova; dokládá se též z celého chodského úseku a ze záp. Klatovska). Podoba se zdlouženou kmenovou samohláskou ješťérka se vyskytuje porůznu a řídce téměř na celém území Moravy, souvislou oblast vytváří na vých. Valašsku (zde v podobě jašťérka). Formy s nepřehlasovaným ja- zabírají téměř celé Slezsko a vých. úsek Valašska. Pro sv. polovinu Slezska je typická forma jašťurka, k níž se při horním toku Ostravice přimyká malý úsek pojmenování joštěrka a ve střed. úseku Slezska jaštěrka.
Ve městech už všude převládá spis. podoba ještěrka.
4 hadí anička jako sousloví jen nář. — Přenesením hypokoristika k vlastnímu jménu Anna specifikovaného přívlastkem.
hadí panenka jako sousloví jen nář.; Kt panenky hadové pl., SSJČ nář., též hadová panenka nář. — Přenesením pojmenování panenka specifikovaného adj. hadí.
hištěrka jen nář.; Bš hiščerka záp. Morava — Podoba s protet. h-, viz jištěrka.
jaštěrka jen nář.; Jg též jaščerka slc., Kt též jaščurek u Opavy, Kl, dluž. jašćor a jašćer (též ‚salamandr‘) — Forma s nerealizovanou přehláskou a > ě. Viz ještěrka.
jašťérka jen nář. — Dloužením samohlásky e před následným r z jaštěrka, viz tam.
jaštěřice jen nář.; Jg jaščerica slc., Kt jaštorica slov., SSJ jašterica — Viz ještěřice, podoba bez přehlásky a > ě.
jaštírka jen nář.; Kt jaščírka Lašsko, Bš jaščírka sloven. — Úžením zdlouženého é, viz jašťérka.
jašťurka jen nář.; Kt jaščurka Opavsko, Kl jaščurka, pol. jaszczur-
ka — Viz jaštěrka; -u- snad vlivem výrazu ščur, srov. II-62 dešťovka, II-29 potkan.
ještěrka stč. jěščerka, též jěščer, jěščeř, Jg též ‚zmije‘, SSJČ — Psl. *(j)aščerъka, pův. dem. od *(j)aščerъ ‚ještěr‘.
ješťérka jen nář. — Dloužením e > é z ještěrka, viz tam.
ještěřice stč. jěščěřicě, Jg, SSJČ říd., hluž. jěšćerca, ješćelca — Přisunutím protet. j- k psl. *aščerica.
(j)ištěrka, (j)íštěrka jen nář.; Kt jiščera mor. a iščerka Zlínsko, Bš iščerka slov., val. — Viz ještěrka. Podle Běliče nejde o střm. změnu e > i (typ ščině, hišče); podoba jištěrka vznikla krácením í > i, toto í z pův. ie, é (býv. nář. délka proti spis. krátkosti). Ve vm. nář. se í nekrátí, proto tam zachována podoba (j)íštěrka.
joštěrka jen nář. — Viz ještěrka; -o- patrně střídnice za zdloužené á.
štírka jen nář. — Od štír (psl. *ščurъ) příponou -ka (podle ještěrka).
šťúrka jen nář.; Bš ščurka Podl. — Viz štírka, bez změny ú > í.
5 ješťerka Po 1, Ju 1, 3–6, Ru 1, 2, 4 — íščerka Ru 5 — jíšťer Ju 6 — šťír Ru 3 — gúštera Ju 5 — zelembáč, zelembák Ju 2
6 ASJ III 129, MAGP 194, AJŚ 589, AJK 161, SSA 3.36, OLA 83, ALE 131
Km