ČJA 2
4 švestka (1169)
1 M švestka — šveska
kadlátka — karlátka (ga- 704)
kadlátko
slíva (śliva 818, 819, 830, slyva 805, 806, s’lyva 801)
slifka (též 755, 59, 92, 95, ślifka 831–836, 84)
trnka (též 829, 92)
N dalamaška 625, dorancija 641, 661, 678, durancija 713, durancie 734, 736, duranc 637, guranzija 680, garanzyje 704, ranuša 704, kozý cecek 704, kulinka 704, uherka 816
2 Nář. pojmenování pro švestku, tj. modrý vejčitý plod (peckovici) ovocného stromu (Prunus), se diferencují především lexikálně. Méně často se objevují rozdíly slovotvorné (slíva × slivka) a rodové (kadlátka × kadlátko). Pokud jde o hláskoslovnou diferenciaci, u výrazu šveska se dokládá zcela ojediněle podoba švestka, shodná se spis. jazykem, a u slova kadlátka jeho výchozí forma karlátka.
Otázkou se zjišťovaly pouze výrazy pro podlouhlou modrou švestku, chrakteristickou zejména tím, že pecku lze snadno vyloupnout. Proto byla pojmenování pro jiné druhy švestek z mapování vyloučena. Pouze v svč. nář. byl zaznamenán každý výskyt slova slíva, a to i ve významu plodu, který jde špatně od pecky (především na Litomyšlsku). Jde totiž o původní pojmenování jakékoli švestky, které se později v některých oblastech specifikovalo jako označení jen pro určitý druh.
Na Břeclavsku a místy při vých. okrajích střm. nář. slouží výraz trnka jako obecné pojmenování pro všechny druhy švestek a současně v plurálové formě označuje švestková povidla, srov. I-140 povidla.
3 Většinový výraz šveska se vyskytuje v podstatě v celých Čechách, ve střč. a jzč. nář. jako pojmenování jediné. Podoba se spis. výslovností švestka proniká místy do svč. a střč. nář. oblasti, soustředěněji do sev. úseku nář. čm.
Starobylé pojmenování slíva vytváří souvislý areál téměř v celé svč. nář. oblasti, a to většinou v dubletě s výrazem šveska. Odděleně se vyčleňuje v záp. skupině slez. nář. a v slovotvorné variantě slivka se dokládá v jejich skupině východní.
Ve střm. nářečích (bez jejich vých. okrajů a Znojemska), v přilehlé sev. části čm. nář. a v nejvýchodnějším okraji nář. svč. převládá výraz kadlátka, ve formě karlátka se dokládá porůznu z Prostějovska, záp. Brněnska a již. části vm. nář. Rodová varianta kadlátko vytváří souvislý areál, který zabírá Znojemsko, Třebíčsko a již. a stř. úseky čm. nář. s přilehlým Telečskem.
Pojmenování trnka je téměř jediným nář. výrazem dokládaným z vm. nář., zasahuje též na široký přilehlý vých. okraj střm. nář.
Situace ve městech se shoduje s jejich příslušným venkovským okolím, zvláště do střm. měst proniká slovo švestka, shodné se spis. jazykem.
4 kadlátka f. jen nář.; SSJČ nář., zprav. dem. pl. n., Bš záp. Mor., kadlátky han., hor., Kt pl. n., ALJ též pl. n. — Z karlátka hláskovou změnou rl > dl, viz V-325b Karla gen. sg.
kadlátko n. v sled. významu jen nář.; SSJČ též kadle n., oba nář., Kt n., ALJ Ždár, Dačice, Telč, Mor. Budějovice — Hláskovou změnou rl > dl z karlátko, to dem. ke karle n., srov. karlátka.
karlátka f. v sled. významu jen nář.; Jg karlata, karlátka n. pl., karlátky f. pl., SSJČ též karle n., oba nář., Bš záp. Mor., karlátky podl., dol. — Odvozeno od jména českého krále Karla IV., který podporoval sázení ovocných stromů, zvláště slív.
slíva v sled. významu jen nář.; Jg, SSJČ nář., Bš sliva laš., též ‚durancie‘, SSJ sliva ‚druh větší švestky‘, pol. śliwa, dluž. sliwa — Původ nejistý, snad od adj. slivъ ‚modravý‘, jež by mohlo
být příbuzno s lat. livere ‚být modrý, modrat se‘. Slíva je pův. název pro švestku.
slivka v sled. významu jen nář.; Jg dem., SSJČ též slívka, oba nář. dem., Bš slivky horň., laš., SSJ zprav. pl., pol. śliwka — Formální deminutivum od slíva, viz tam.
šveska jen nář.; ALJ — Ze švestka zjednodušením výslovnosti složité souhláskové skupiny v základu slova, viz švestka.
švestka Jg, SSJČ — Odvozeno z předpokládaného lat. slova *sebestica ‚arabská‘, a to na základě arabského slova sebesten (označujícího plody švestky), to z perštiny (něm. Zwetschke je z češtiny).
trnka v sled. významu jen nář.; Jg mor., SSJČ nář., Bš sloven., SSJ nář. — Přenesením (SSJČ trnka černá bot. ‚Prunus spinosa‘).
5 švestka Ju 3, Ru 3, 5 — šveska Ju 1, 2, 5, 6, Ru 2, 4 — kadlátka Ju 6 — karlátka Ru 5 — slíva Ju 1, 4 — slíwa Po 1 — slifka Ru 5 — trnka Ju 7 — pruna Ru 3
6 SSA 5.14 (strom), 5.15, 16 (různé názvy plodů; pl.), OLA 485 (plod), 486 (strom), ALE 60 (plod)
Pv