ČJA 2
29 potkan, krysa (1459) —
1 M ňemkyňe
ňemka
ňemecká myš (jemecká m. 306, ňemecké meš m. 646)
potkán (potkáň 684, 720) — potkan
ščur (též chčór 652)
velka myš
rocna
roc m. 447, 457, 460
rocák 447, 454
krisa (též krís m. 755)
S pajerka 516, rata 817
2 Výzkum byl původně zaměřen na nář. výrazy pro velkou dlouhoocasou myš (zool. krysa obecná, lat. Rattus rattus). Tento druh byl však už v minulých staletích z našeho území téměř vytlačen (dnes žije pouze na malé oblasti a nijak hojně v okolí Teplic, Mostu a Mělníka) jiným, velmi podobným druhem hlodavce, potkanem (zool. potkan obecný, lat. Rattus norvegicus). Generace informátorů narozených koncem minulého nebo v prvním desetiletí tohoto století už většinou neznala obě zvířata současně. Zaznamenaná nář. pojmenování tedy označují oba hlodavce bez rozlišení, nebo – a to na většině zkoumaného území – pouze potkana. K potkanovi se tedy vztahuje i poměrně nový výraz krysa; už Kott ve svém Česko-německém slovníku z roku 1880 u hesla potkan uvádí: „V Čechách ho jmenují krysa, avšak potkan jest větší než krysa a všude ji vyhubil.“
Kromě výrazných diferencí lexikálních byly zaznamenány i rozdíly slovotvorné (němkyně × němka, rocna × roc × rocák) a hláskoslovné (potkán × potkan). Vedle pojmenování jednoslovných jsou doložena i sousloví (německá myš, velká myš).
3 Výrazně vystupuje česko-moravsko-slezská trichotomie němkyně × potkán × šťur.
Označení němkyně bylo zapsáno v celých Čechách s přilehlou záp. Moravou (až po Nové Město na Mor. a Znojmo). Jeho méně užívaná varianta němka se vyskytuje soustředěněji na Plzeňsku a Rakovnicku a dále při sev. části čes.-mor. hranice a na Litovelsku. Sousloví německá myš je doloženo nesouvisle a zpravidla dubletně z Čech a záp. poloviny Moravy (zasahuje až k Brnu a Prostějovu do oblasti výrazu potkán; bylo zaznamenáno též na sev. pomezí vm. dialektů).
Většinu Moravy zaujímá pojmenování potkán. To se řídce a rozptýleně objevuje i v Čechách (obvykle společně se dvěma až třemi dalšími výrazy), zde však v podobě s krátkou kmenovou samohláskou potkan; jde tedy patrně vesměs o novější přejetí ze spis. jazyka.
K slezskému označení šťur se v pruhu při záp. okraji přimyká zpravidla dubletní sousloví velká myš.
Ze záp. Čech a z nejjižnějšího jč. okraje se dokládají adaptované přejímky z němčiny rocna, roc a rocák.
Pojmenování krysa je běžné téměř ve všech městech, v nově dosídleném pohraničí zpravidla jako jediný užívaný výraz (do městské mluvy proniklo ze spisovného jazyka, kde ovšem funguje pouze jako zool. termín pro krysu obecnou), jinak zejména v okolí vnitrozemských měst. Ve Slezsku nebylo ve venkovské síti zachyceno vůbec, na Moravě jen vzácně, v Čechách soustavněji pouze při szč. a sč. okraji a v povodí Lužnice, jinde též řídce. Vždy se vyskytuje v dubletě s jiným výrazem.
4 krysa Jg (rus.) ‚německá myš, potkan‘, SSJČ ‚velká dlouhoocasá myš‘, zool. k. obecná ‚Rattus rattus‘, SSJ též krýs m. ‚hlodavec podobný potkanovi ‚Mus rathus‘ — Podle Mch přejato Jungmannem z ruštiny
německá myš stč. ‚krysa‘, Jg rus. ‚krysa‘, SSJČ ob. ‚krysa, potkan‘ — Sousloví se specifikujícím adjektivem. Viz němkyně.
němka v sled. významu jen nář. — Viz němkyně.
němkyně Kt ‚německá myš‘, SSJČ ob. ‚německá myš; krysa,
potkan‘ — Univerbizací sousloví německá myš. Motivace výrazu patrně podle domnělého původu hlodavce.
pajerka jen nář. — Ztrátou znělosti u náslovné retnice a derivací z něm. Beyern, Beyer-. Motivace výrazu srov. němkyně.
potkan Jg též podkan mor. a slc. ,německá myš, šťur, Mus rattus‘, SSJČ zool. p. obecný ‚Rattus norvegicus‘, SSJ zool. p. čierny ‚Rattus rattus‘ (! srov. krysa) — Podle Mch z maď. potkán, to snad ze sev. Itálie: podegan(a), -kana, pontekana, to asi z rom. ponticana = myš ‚pontská‘.
potkán jen nář. — Viz potkan.
rata jen nář. — Přejato z něm. (Ratte, to z lat.).
roc jen nář. — Viz rata, přejato z něm. nář. Ratz.
rocák jen nář. — Derivací ze zákl. přejatého z něm. Viz rata.
rocna jen nář. — Viz rocák a rata.
šťur jen nář.; Jg mor. ‚potkan, německá myš‘ (SSJČ štír, nář. též ščór, ščúr, ščur — označení pro různé drobnější, zpravidla velmi hbité živočichy vůbec), pol. szczur ‚Rattus‘. — Patrně ze *skurъ, změkčení sk > šč asi vlivem slova (j)aščerъ ‚ještěr‘. Viz II-58 škvor, II-62 dešťovka a II-63 červ (v ovoci).
velká myš jako sousloví jen nář.; stč. veliká myš, hluž. wulka myš — Sousloví.
5 ňemkiňe Ju 1–3, 5, Ru 1 — ňemka Po 1, Ju 4, Ru 1 — ňemecká miš Po 1, Ju 5, 6, Ru 1–4 — potkán Ju 6, Ru 4 — potkan Ru 5 — krisa Ju 5 — pácov Ju 5 — šobolon Ru 3 — štakor Ju 2
6 MAGP 383, SSA 3.13, OLA 38, ALE 104 (Rattus domesticus)
Či