ČJA 2
18 ujmout (1118)
1 M (h)ujmout se (ujmnyc śe 831)
(h)ujat se
přijmout se (přémót se 663)
přímnout se
přijat se (přyjoc’ se 828) — přyjunt śe
N chytit se, chytnout se, uchytit se, uchytnout se, hopnót se, udac’ se
2 Zjišťovaly se nářeční ekvivalenty spisovného výrazu ujmout se (v kontextu „o rostlině“). Byly zaznamenány deriváty souvisící s psl. základem *-jęti. Objevují se diference slovotvorné (např. přijmout se × ujmout se) a morfologické (např. přijmout se × přímnout se, ujmout se × ujat se), hláskoslovného charakteru je rozdíl přijat se × přijunt se.
Z mapování byly vyloučeny výrazy (u)chytit se, (u)chytnout se. Ty se mohou – jako fakultativní – objevit na celém zkoumaném území.
3 Území českého národního jazyka se člení mezi slovotvorné odvozeniny od základů -jmout se a -jat se; výjimkou jsou zč. nářečí, která se vydělují tvarem přímnout se. Varianty se základem -jat se zaujímají východní oblasti, jejich záp. hranici přibližně vymezuje linie procházející městy Prostějov a Břeclav. Holešovsko, vých. část opavské podskupiny a část Ostravska se vydělují variantou s infinitivním -jmout se. Jablunkovsko se liší obměnou přijunt se.
Existence předpony při- je typická pro jč. nářečí (s přesahem do jz. cípu Moravy), dále pro sev. oblast nář. svč., sv. část dialektů střm., Valašsko a slezská nářečí. Na ostatním území byla zapsána předpona u-.
Jazyková situace ve městech se shoduje s příslušným venkovským okolím, jako progresivní se navíc uplatňuje téměř všude výraz ujmout se.
4 Výrazy s
kořenným -j- vycházejí ze společného psl. základu *-jęti. Podoby -jat a -jmout jsou pak neologismy utvořené kmenovou
analogií: buď vyrovnáním s kmenem prézentním, nebo s infinitivním, reprezentovaným základem participia l-ového nebo pasivního.
přijat se stč., Jg slc., též přijíti se, SSJČ říd. a nář., též přijíti se zast.
přijmout se Jg, SSJČ.
přijunt se jen nář.; pol. przyjąć się — Hlásková podoba s rozloženou nosovkou navazující na polské jazykové území.
přímnout se jen nář. — Od přímout se, to nář. hlásková obměna výrazu přijmout se, přechodem ke vzoru tisknout.
ujat se jen nář.; stč. ujieti sě, Jg též ujíti se, SSJ ujať sa, pol. ująć się.
ujmout se Jg, SSJČ.
5 ujmout se Ju 3 — přijmout se Ju 4 — přimout se Ju 4, 5 — přijať se Ju 7 — přímnout se Ju 1–3, 5
6 —
Kl