ČJA 2

176 půjčit (1958) —

(půjčovat 1959)

1    M         pučit (též 632, 735) — púčit (poučit 710, póčit 676, 680) — pojčiť (pójčiť 738)

pučet (též 514)

poščat — pojščat 808, 818, 822, 830 — pojčat (počat 805, 813)

2                 Sledovalo se územní rozložení nář. ekvivalentů spis. slovesa půjčit ‚dát někomu něco na nějaký čas s předpokladem, že to vrátí‘.

Materiál přinesl především diference týkající se rozdílů v zařazení sloves do tříd a ke vzorům (pučit × pučet × požčat) a varianty hláskoslovné (např. pučit × půčit, pojžčat × požčat × pojčat).

3                 Celé Čechy a převážnou část Moravy zabírá pojmenování pučit; na záp. Zábřežsku, v oblasti mezi Brnem a Boskovicemi a v pásu na rozhraní střm. a vm. nář. se vyskytuje v podobě půčit. V nář. znojemského typu nacházíme variantu pučet. Vm. nář. (s výjimkou sz. Valašska a Kyjovska) se vydělují obměnou požčat, ta se dokládá také z Opavska. Zbývající území Slezska charakterizuje podoba pojčat, na Hlučínsku byla zaznamenána forma pojžčat. Z Příborska a z přilehlé části Valašska je doložena varianta pojčit.

Situace ve městech v podstatě odpovídá venkovskému okolí, do mor. a slez. měst proniká jako dubletní sloveso půčit.

4                 Zaznamenaná slovesa vznikla z pův. požitčiti ‚ku požitku dáti, což je podle Mch lid. náhrada za vazbu jako dát v požitek, k užitku.


pojčat  jen nář.; Kt, Bš pojčať laš., horň. (Kl pojčať ‚půjčovat) — Podoba na -at pův. imperfektivní, později dokonavá.

pojčit  jen nář.; stč. pójčiti, Jg pojičit, Kt též pojičit, obě zast.

pojžčat  jen nář.

požčat  jen nář.; stč. póžčiti, požičiti, Jg požičit slc., Kt též požičit,

též požičat, požíčet, požéčit, požižčať, SSJ požičať, pol. pożyczyć, hluž. požčić, dluž. póžycyś, póžycaś — Viz pojčat.

pučet  jen nář.; Jg půjčet — Srov. I-41 mračit se.

pučit  jen nář.; Kt.

půčit  Jg půjčiti, SSJČ půjčit, Bš.


5    pučit Po 1, Ju 1–5, Ru 1, 2, 4 — púčit Ju 6 — vidlužit Ju 6

6    ASJ III 394

7                 S položkou 1958 půjčit souvisí položka půjčovat 1959. Územním rozložením si odpovídají vidové dvojice požčatpožčávat, pojžčatpojžčávat, púčitpúčívat (kromě záp. Zábřežska, kde existuje dvojice púčitpučovat). Podoby pojčatpojčit mají společný nedokonavý protiklad pojčávat. Perfektivu pučit odpovídají imperfektivní protějšky pučovat (tento tvar je zároveň protějškem slovesa pučet na širším Znojemsku), v oblasti mezi Boskovicemi, Brnem a Prostějovem pučívat a v zč. nář. (s přesahy na Příbramsko a Strakonicko) poučet.

Atlasy: -

Km