ČJA 1
44 nahlížet (1603)
1 M hlídat
zahlidat (-ly- 818, 830, zaglundać 831–836)
nahlédat (nahlídat)
nahlížet
nasísat (nasésat; nasesať 669, 671, nacésať 685, vesésat 663, sísať 726, sésat 663, 664)
nakukovat (nakoukat 618, 703, 754, 757, 73)
čóhat
načuhovat
S zevlovat 644, 648, nazírat 736, naziérac 755, zažirač 836
N načučovat 624, zaškrlac’ 812
2 Položka byla zaměřena na lexikální diferenciaci nář. ekvivalentů pro spisovný výraz nahlížet, např. oknem do místnosti nebo pod pokličku.
Kromě rozdílů lexikálních (např. nahlížet × nasísat × nakukovat) byly zejména u slovesa nahlížet zaznamenány i diference slovotvorné (nahlížet × zahlídat × hlídat), příp. morfologické (nahlížet × nahlídat). Slovesa předponová (v naprosté většině s předponou na-, pouze ve Slezsku s předponou za-) převažují nad bezpředponovými (hlídat, čouhat, příp. sísat).
V některých obcích (zejména na střední a sev. Moravě) nebyla slovesa se sledovaným významem vůbec zapsána. Běžné jsou zde pouze výrazy obecnějšího významu, nespecifikované, které nebyly zapisovány (dívat se, hledět, koukat apod.; expresivní výrazy čučet, čumět, civět apod.), a nejsou proto přirozeně na mapě zachyceny.
3 Značná jednoduchost situace v Čechách kontrastuje se stavem na Moravě, který je mnohem složitější v plánu lexikálním i slovotvorném.
Pojmenování shodné se spisovným jazykem nahlížet zaujímá téměř celé Čechy (bez vých. okraje svč. nářečí); na Moravě se vyskytuje především na Boskovicku a Zábřežsku, jinde jen ojediněle.
Jeho morfologická varianta nahlédat/-ídat tvoří kompaktní areál na území vm. nářečí (hranice úžení é > í je v podstatě totožná s hranicí úžení u tvrdých adjektiv, srov. PRO E 5) s přesahem na Kroměřížsko (z velké části je dubletní s výrazem nasísat) a dále byla zapsána v několika obcích mezi Novým Městem na Mor. a Brnem (na styku areálů hlídat a nahlížet).
Slovotvorná varianta zahlídat je doložena jako jediné pojmenování z celého Slezska, bezpředponová forma hlídat pak zaujímá velkou oblast na jz. Moravě (až téměř k Brnu).
Výraz nakukovat byl mapován na velké části vých. Čech s přilehlým Novoměstskem, včetně pruhu záp. od Jihlavy a Slavonic, a také na širším Brněnsku. V Čechách, kde se nemapoval, je po celém území běžný v dubletě se spis. nahlížet.
Sloveso nasísat vytváří rozsáhlý areál na Valašsku, sev. Slovácku a ve vých. části střm. dialektů (zde v podobě nasésat; dosahuje až po Prostějov a Litovel, dále na západ jen ojediněle).
Situace ve městech se většinou shoduje s venkovským okolím, často však bylo zaznamenáno i pronikání slovesa nakukovat (říd. též nasísat) do měst v oblastech s jiným tradičním pojmenováním.
4 čouhat v sled. významu jen nář.; Bš záp. Mor., též čúhat Kyjov — Pův. čúhati se rozštěpilo na 1. číhati ,v skrytu vyhlížet na něco‘, 2. čouhati (expr. nepřehlasovaná podoba) ,vyčnívat, trčet‘. Sled. význam souvisí s význ. 1 (nepřehlasovaná podoba v důsledku expresivity výrazu a jeho výskytu v obl. častého neprovedení přehlásky). Čúhati z psl. *čugati, to patrně expr. derivát z *čuga ,výčnělek‘, které je odvozeno od psl. *čuti.
hlídat v sled. významu jen nář. (stč. hládati, hlédati, tak i Jg, SSJČ zast. a nář., hluž. hladać: vždy jen ve význ. ,hledět, dívat se‘) — Z psl. zákl. *ględ-.
načuhovat jen nář. — Derivací z čouhat, viz tam.
nahlédat stč., Jg, SSJČ též nahlídat ob., SSJ nahliadať, dluž. naglědaś — Derivací z hlédat (s nář. nezúženým é), viz hlídat.
nahlížet Jg též nahlízeti, SSJČ — Derivací z hledět, hlídat. Předponou a změnou slovesné třídy se mění způsob slovesného děje, vyjadřuje se malá míra činnosti. Viz hlídat.
nakukovat stč. nakúkat, Kt, SSJČ ob., SSJ nakukovať — Derivací od slovesného kořene kuk- (koukat, srov. I-43 dívat se), ten přejat z něm. Slovotvorněsémantický vývoj srov. nahlížet.
nasísat jen nář.; Jg zizati slc., SSJČ nář., Bš sísat han., SSJ nazízať expr. — Podle Mch souvisí s rus. dial. mitusiť, mituziť ,šilhat jedním okem‘. U nás odpadlo mi-, zbytek se stal východiskem iterativ tysati, tyzati, v nichž se provedly asimilace. Odvozeno předponou na-.
nazírat stč. nazřieti, Jg, SSJČ kniž., SSJ nazerať, pol. nazierać — K psl. *zьrěti ,dívat se‘.
zahlídat jen nář.; pol. zaglądać — Viz nahlédat.
zazírat SSJČ zazříti zast., pol. zazierać — Viz nazírat.
zevlovat v sled. význ. jen nář. (SSJČ jen ,civět, okounět, lelkovat‘, podobně i Jg) — Od zákl. zěv- (souvisí se zeti).
5 nahlédat Ru 5 — nahlédat’ Ju 7 — nakukovat se Ju 2 — nakukovat Ju 1, Ru 3 — čóhat Ju 6
6 —
Či