ČJA 1
39 prostovlasý (562)
1 M prostovlasý
vlasatý
střapatý
holohlavý
z holou hlavou (z hołum hłavum, holou hlavou 103, 104, 114, 116)
bes čepice (klobouku)
S holovlasej 307 nedubl.
N nahatou palicej 210, s nahatou hlavou 235, chlopaté 623, 637, 656
2 Mapa podává slovotvorné i lexikální rozdíly v pojmenování znaku ,mající nepokrytou hlavu‘, spis.
označovaného prostovlasý. Nář. ekvivalenty jsou rozmanité, jak pokud jde o slovní základy, tak pokud jde o vlastní slovotvorné postupy. Vedle víceslovného předložkového vyjádření (s holou hlavou, bez čepice) jsou doloženy adj. výrazy prosté (střapatý, vlasatý) i složené (prostovlasý, holohlavý, holovlasý). Většina nář. výrazových prostředků se vyskytuje i ve spis. jazyce, ale zde má odlišné významy (srov. střapatý ,rozcuchaný‘, holohlavý ,plešatý‘, vlasatý ,mající mnoho vlasů‘). Soudíme, že uvedená adjektiva nejsou ve sledovaném významu stará. Patrně se tu odráží starší zvyklost, podle níž dívky a ženy většinou chodily s pokrytou hlavou.
3 Základní dichotomii tvoří vyjádření adjektivem proti vyjádření víceslovným předložkovým výrazem. Na vých. polovině Moravy bez Slovácka a ve Slezsku se vyskytuje předl. výraz s holou hlavou, jinde převládá vyjádření adjektivní.
Jz. polovina Čech je charakterizována adjektivem prostovlasý (malá enkláva s tímto výrazem je i na Znojemsku). V sev. polovině Čech a na záp. polovině Moravy je běžný výraz vlasatý. Ten byl (dubletně vedle adj. prostovlasý) zachycen též na Strakonicku a Českobudějovicku. Adj. střapatý je na větší části Slovácka.
Předložkový výraz s holou hlavou byl ojediněle jako dubletní zaznamenán rovněž na širším Boskovicku a na svč. okraji (tam většinou v podobě holou hlavou). Hojnější je v oblasti výskytu adj. prostovlasý na Manětínsku a Plzeňsku. Zde nejednou i v univerbizované adjektivní formě holohlavý. Toto adj. je dále časté zejména v úseku podkrkonošském a náchodském.
Adj. prostovlasý přesahuje na sever do oblasti výrazu vlasatý směrem na Roudnicko a do okolí Prahy. V pohraničních městech sev. Moravy se hojněji uplatňuje zvl. u ml. generace adj. vlasatý.
Zpravidla dubletní opisné vyjádření bez čepice, klobouku je častější zvl. v jz. polovině Čech, běžné je též v severomoravských pohraničních městech.
4 bez čepice, klobouku jen nář. — Ustálené předložkové spojení.
holohlavý Jg i SSJČ vedle běž. významu ,lysý, plešatý‘, SSJ, pol. gołogłowy — Slož. adj. ze spojení s holou hlavou.
holovlasý jen nář., SSJ říd. — Slož. adj. ze spojení s holými vlasy.
prostovlasý SSJČ, SSJ kniž. (Jg jen ve význ. ,vlasy rozpletené mající‘, též prostovlasatiti ,rozplétati‘) — Slož. adj. ze spojení s prostými vlasy.
s holou hlavou SSJČ, SSJ, pol. z gołą głową — Ustálené víceslovné předložkové spojení.
střapatý v sled. významu jen nář. (Jg, SSJČ i SSJ pouze rozcuchaný‘) — K střap ,třáseň‘ (to souvisí se střapit se nář. ježit se‘).
vlasatý SSJČ poněkud zast. ob. (Jg, SSJČ i SSJ ,mnoho vlasů mající‘) — K základu vlas-.
5 holohlavej Po 1, Ju 1–5, Ru 2, 4 — holohlaví Ru 5 — hołohlavý Ju 7 — holohlavé Ju 6 — z holou hlavou Po 1, Ru 3 — bes šátku Ju 1, Ru 4
6 —
Bh
