ČJA 1
120 libové maso (409) —
1 M libové m. — líboví (též 125, 145, 210, 213 nedubl., 134, 136, 137, 227, 501) — lubové (též 636, 678, hlobovi 615, hlbovi 615, též lubavé 745)
líbiví — libiví 644 (též 130, 162, 632) — lubivé (lúbivé 719, 731)
chleboví m.
chudé m.
ščykané m.
čerstvina
S ňitkové m. 757, ňiťané m. 701
2 Mapa zachycuje nář. rozdíly v pojmenováních pro libové, tj. netučné maso. Názvy jsou v naprosté většině dvojslovné, adj. + maso. Mapa sleduje jen adjektivní část pojmenování. Kromě lexikálně diferencovaných označení dvouslovných (libové m. × chlebové m. × chudé m. × ščikané m.) bylo zachyceno jen jedno lexikálně odlišné pojmenování jednoslovné (čerstvina). Vedle dvouslovných názvů je možné i eliptické označení, tj. substantivizované adjektivum (libové, chudé apod.).
Slovo libové se objevuje ve variantách hláskoslovných (libové × líbové × lubové) i slovotvorných (libové × libivé). Střm. hláskové změny li > le (lib- × leb-) a u > o (lub- × lob-) jsou provedeny jen v centru pravidelného rozsahu.
3 Slezsko a větší část vm. dialektů s Holešovskem má pojmenování chudé m., na ostatním území bylo zaznamenáno označení libové m. a jeho varianty.
Na vých. okraji svč. oblasti je areál variant výrazu libové s prodlouženým kmenovým vokálem, v sev. části s příponou -ové, tedy líbové, v již. části pak s příponou -ivé, tedy líbivé. Hlásková obměna s počátečním lu- zaujímá značnou oblast na střední a již. Moravě; na Brněnsku a při vých. hranici má podobu s příponou -ivé, tedy lubivé, na ostatním území s příponou -ové, tedy lubové. Spisovná podoba libové proniká často do oblastí svých variant i dále na východ a do většiny měst. Ostatní lexikální varianty zaujímají jen malá území: chlebové m. na Zábřežsku, ščikané m. na Valašsku a čerstvina na mor.-sloven. pomezí.
4 čerstvina jen nář. — Od adj. čerstvý, to Jg i ve významu ,tuhý, silný‘, tj. ,maso tuhé, nemastné‘.
chlebové m. jen nář. — Patrně z lebové (po střm. změně li > le) adideací k subst. chléb, metaforicky ,maso jako chléb‘, tj. ,maso suché, netučné‘.
chudé m. v sled. významu jen nář. — Přenesením z chudý ,hubený, netlustý‘ (srov. I-73 hubený).
libivé m., líbivé m., libové m., líbové m., lubivé m., lubové m. stč. libový, libivý, liběvý, tak i Jg, SSJČ libové — Z psl.
*libivъ/libovъ ,slabý, hubený‘. Pův. ,hubený‘ (o lidech i zvířatech), později jen ,netučný‘ (o mase). Mor. lubový, lubivý má u- v základu mylnou analogií s lúbit se ,líbit se‘.
niťané m., nitkové m. jen nář. — Derivací od nit, nitka, tj. ,vláknité maso‘.
ščikané m. jen nář. — Snad souvisí se slovesem štikat ,štípat pruty (vrbové) po vláknech (k vázání košťat)‘, tj. ,vláknité maso‘.
5 libové Ju 7, Ru 5 — łybové Ju 7 — liboví Ju 1,3, Ru 2-4 — libovi Ju 2 — líbovi Ju 6 — líbowi Po 1 — líboví Ju 4, Ru 1 — leboví Ru 3 — líbák Po 1 — ščikané Ju 7 — hubení Ru 3
6 ASJ IV 291 chudé (mäso), SSA 2.100
Či