ČJA 4

368      podíval se příč. min. sg. m. (1606)

kupoval (1980)

1    M         poďíval — poďival — poďval — poďívál — poďivál — poďvál 630 — poďivol

2                 Předmětem zkoumání byla kvantita v zakončení kmene minulého u položky podíval se. Na mapě je kromě dloužení podíval > podívál zachycena i slez. podoba podivol. Ze záp. Čech zdloužená varianta doložena není.

Větší variabilita podob je způsobena hláskovými obměnami kořenného -í-, a to jeho krácením, popř. následným zánikem. Podoba podíval, shodná se spis. jazykem, zaujímá v důsledku těchto změn poněkud menší část zkoumaného území, naopak značnou oblast, větší, než jak ukazuje mapa PRO A1d, pokrývá varianta se zkrácenou kořennou samohláskou podival. Na severu Čech pak dochází k jejímu zániku, užívá se zde obměny poďval. Tato obměna je na mapě zobrazena na rozdíl od téže podoby na Znojemsku, kde jde o pravidelný jev, viz PRO C2a. Pravidelné krácení kořenného -í- zasahuje i do oblasti dloužení vokálu v zakončení kmene minulého, která se tak rozpadá do dvou areálů – podoby podíválpodivál.

Variantám zvratného zájmena zde pozornost nevěnujeme, k nim srov. PRO F6.

3                 Podoba podíval se objevuje jen v jzč. nář. bez úzkého pruhu mezi Příbramí a Táborem, dále na Roudnicku a odděleně při jv. okraji vm. nář. Na ostatním území Čech (bez Podještědí, Podkrkonoší a Náchodska, kde je podoba poďval), na jz. Moravě, v centrálním úseku střm. nář. a na záp. polovině Slezska byla zachycena obměna podival. Varianta podívál pokrývá téměř celou oblast vm. nář. s malými přesahy na Holešovsko a od Kyjova vybíhá v pruhu k Novému Městu na Moravě. V pásu mezi Jihlavou a Mikulovem se k ní přimyká obměna podivál. Vých. polovina slez. nář. patří podobě podivol.

Města se většinou shodují s venkovským okolím.

4    podíval  stč. též podieval, Jg, Tk, MČ

podival  stč.

5    poďíval Ju 5, Ru 2, 3 — poďívał Ju 7 — poďival Ju 1–3, 6, Ru 4 — poďiwal Po 1 — poďívál Ru 5 — poďíváł Ju 7

6    —

7                 U položky příč. min. sg. m. kupoval je dloužení v zakončení kmene minulého (kupoval > kupovál), stejně jako následná změna á > o v podobě kupovol, provedeno v obvyklém rozsahu, tedy zhruba na stejném území jako u předchozích položek. Na západě Čech však stejně jako v případě položky podíval (se) zdloužená podoba zaznamenána nebyla. V Čechách na Plzeňsku a na Moravě v severojižním pruhu mezi Zábřehem a Mikulovem se užívá obměny kupuval / kupuvál, která je na rozdíl od infinitivu kupuvat (viz PRO C4) doložena i ze sev. Boskovicka.

Atlasy: OLA 2128

Či